Kiedy trzeba zmienić biustonosz?

Jako że bielizna damska jest noszona przez kobiety na co dzień i to przez większość doby, musi być regularnie wymieniana, gdyż szybko się zużywa. A nie należy nosić staników, które są powyciągane, zmechacone lub odkształcone. Nie chodzi tu już nawet o względy estetyczne, choć i one dla kobiet powinny być istotne. Stary i zniszczone biustonosz będzie bowiem źle wpływać na piersi. Może nieodwracalnie zmienić ich kształt czy nawet sprawić, że zaczną one obwisać – może do tego dojść nawet u kobiet i dziewczyn w młodym wieku.

Stanik koniecznie powinien zostać wymieniony w momencie, gdy stanie się przesadnie rozciągnięty. Nie zdoła wtedy dobrze podtrzymać piersi. Zbyt luźny obwód nie będzie przylegać do ciała, a miseczki nie zdołają objąć piersi i utrzymać ich w jednej pozycji. Przeważnie, jeżeli już dojdzie do rozciągnięcia stanika, zaczyna on unosić się na plecach. W taki sposób kobiety rekompensują sobie zbyt luźny obwód. Starają się jak najmocniej zacisnąć ramiączka i nieraz robią to tak, że te aż zaczynają wpijać się w ciało.

Rozciągnięty stanik trzeba natomiast po prostu wymienić. Podobnie należy zrobić z biustonoszem, który z jakiegoś powodu uległ zniekształceniu. Jeżeli jego miseczki nie wyglądają tak samo i mają odmienne formy, oznacza to, że doszło do ich defektu – np. wskutek prania bielizny w pralce. A bielizna damska powinna być czyszczona ręcznie. Przeważnie wykonuje się ją z delikatnych materiałów, którym zbyt mocne i agresywne środki oraz wysoka temperatura wody mogą zaszkodzić.